Nowy laser liniowy GL 3-80 Bosch – jeszcze lepiej widoczna wiązka

Marka Bosch wprowadziła nowy laser liniowy GLL 3-80 i GLL 3-80 C. Symbol urządzenia zapewne kojarzy się użytkownikom narzędzi pomiarowych z laserem GLL 3-80 P. I nic w tym dziwnego. Nowy laser to ulepszona wersja dotychczasowego modelu. Czego możemy się po nim spodziewać? Na pewno większych zasięgów pracy dzięki wzmocnionej czerwonej wiązce.

Wiązka wiązce nierówna

Nowy model GLL 3-80 został wyposażony w diodę LED o długości fali 630-650nm, <10mW, która emituje mocną, czerwoną wiązkę, dzięki czemu możliwa jest praca bez odbiornika na zasięgu do 30m (promień) i 60m (średnica), a z odbiornikiem nawet do 120m. Dotychczasowy model posiadał następujące parametry: zasięg do 20m (promień), i 40m (średnica), zasięg z odbiornikiem do 80m. Przy czym zawsze trzeba pamiętać, że zasięg pracy może się zmniejszyć przez niekorzystne warunki otoczenia, np. bezpośrednie promienie słoneczne.

Lasery liniowe Bosch

Dwie wersje nowego modelu

Nowy laser można spotkać w dwóch wersjach: GLL 3-80 zasilany 4 bateriami AA lub GLL 3-80 C zasilany 4 bateriami lub akumulatorem litowo-jonowym 12V. To, co jeszcze dodatkowo wyróżnia laser GLL 3-80 C to wbudowana funkcja Bluetooth i możliwość sterowania urządzeniem za pomocą aplikacji. Podstawowe funkcje obu wersji są identyczne. Lasery liniowe Bosch wyposażono w automatyczną niwelację w czasie 4 sekund z dokładnością do ±0,2mm/m, a także automatyczne poziomowanie ±4°. O nieprawidłowym wypoziomowaniu informuje użytkownika głośny dźwięk. Lasery GLL 3-80 i GLL 3-80 C generują 3 linie w zakresie 360 stopni, co pozwala na wykonywanie pomiarów w pionie i w poziomie w obrębie całego pomieszczenia przy użyciu jednego narzędzia. Podczas przenoszenia urządzeń nie musimy się martwić o ich bezpieczeństwo, gdyż posiadają one blokadę mechanizmu wahadła. Na trwałość laserów ma także wpływ mocna obudowa o stopniu ochronności IP 54, która świadczy o odporności na kurz i wodę.

Laser GLL 3-80 z czerwoną wiązką

Dodatkowy osprzęt

Wśród osprzętu,  który możemy wykorzystać podczas posługiwania się laserem liniowym Bosch, znajdziemy: odbiorniki, uchwyty, statywy, tarcze celownicze i okulary.

Tablica celownicza – zwiększa widoczność wiązki lasera przy niekorzystnych warunkach lub dużej odległości.

Statyw – to stabilna podstawa do pomiaru z ustaloną wysokością. Wysokość statywu można regulować, w zależności od potrzeb.

Uchwyt uniwersalny – umożliwia zamocowanie lasera do, np. pionowych płaszczyzn, rur lub magnetyzujących się materiałów. Uchwyt można wykorzystać jako statyw naziemny.

Odbiornik – ułatwia zlokalizowanie linii lasera w niekorzystnych warunkach oświetleniowych (jasne tło, bezpośrednie nasłonecznienie) i przy dużych odległościach.

Okulary – odfiltrowują światło zewnętrzne, dzięki czemu użytkownik lepiej dostrzega wiązkę lasera.