Nowy laser liniowy GL 3-80 Bosch – jeszcze lepiej widoczna wiązka
Marka Bosch wprowadziła nowy laser liniowy GLL 3-80 i GLL 3-80 C. Symbol urządzenia zapewne kojarzy się użytkownikom narzędzi pomiarowych z laserem GLL 3-80 P. I nic w tym dziwnego. Nowy laser to ulepszona wersja dotychczasowego modelu. Czego możemy się po nim spodziewać? Na pewno większych zasięgów pracy dzięki wzmocnionej czerwonej wiązce.
Wiązka wiązce nierówna
Nowy model GLL 3-80 został wyposażony w diodę LED o długości fali 630-650nm, <10mW, która emituje mocną, czerwoną wiązkę, dzięki czemu możliwa jest praca bez odbiornika na zasięgu do 30m (promień) i 60m (średnica), a z odbiornikiem nawet do 120m. Dotychczasowy model posiadał następujące parametry: zasięg do 20m (promień), i 40m (średnica), zasięg z odbiornikiem do 80m. Przy czym zawsze trzeba pamiętać, że zasięg pracy może się zmniejszyć przez niekorzystne warunki otoczenia, np. bezpośrednie promienie słoneczne.
Dwie wersje nowego modelu
Nowy laser można spotkać w dwóch wersjach: GLL 3-80 zasilany 4 bateriami AA lub GLL 3-80 C zasilany 4 bateriami lub akumulatorem litowo-jonowym 12V. To, co jeszcze dodatkowo wyróżnia laser GLL 3-80 C to wbudowana funkcja Bluetooth i możliwość sterowania urządzeniem za pomocą aplikacji. Podstawowe funkcje obu wersji są identyczne. Lasery liniowe Bosch wyposażono w automatyczną niwelację w czasie 4 sekund z dokładnością do ±0,2mm/m, a także automatyczne poziomowanie ±4°. O nieprawidłowym wypoziomowaniu informuje użytkownika głośny dźwięk. Lasery GLL 3-80 i GLL 3-80 C generują 3 linie w zakresie 360 stopni, co pozwala na wykonywanie pomiarów w pionie i w poziomie w obrębie całego pomieszczenia przy użyciu jednego narzędzia. Podczas przenoszenia urządzeń nie musimy się martwić o ich bezpieczeństwo, gdyż posiadają one blokadę mechanizmu wahadła. Na trwałość laserów ma także wpływ mocna obudowa o stopniu ochronności IP 54, która świadczy o odporności na kurz i wodę.
Dodatkowy osprzęt
Wśród osprzętu, który możemy wykorzystać podczas posługiwania się laserem liniowym Bosch, znajdziemy: odbiorniki, uchwyty, statywy, tarcze celownicze i okulary.
Tablica celownicza – zwiększa widoczność wiązki lasera przy niekorzystnych warunkach lub dużej odległości.
Statyw – to stabilna podstawa do pomiaru z ustaloną wysokością. Wysokość statywu można regulować, w zależności od potrzeb.
Uchwyt uniwersalny – umożliwia zamocowanie lasera do, np. pionowych płaszczyzn, rur lub magnetyzujących się materiałów. Uchwyt można wykorzystać jako statyw naziemny.
Odbiornik – ułatwia zlokalizowanie linii lasera w niekorzystnych warunkach oświetleniowych (jasne tło, bezpośrednie nasłonecznienie) i przy dużych odległościach.
Okulary – odfiltrowują światło zewnętrzne, dzięki czemu użytkownik lepiej dostrzega wiązkę lasera.