Jaki dalmierz wybrać?

Dalmierze skutecznie ułatwiają dokonywanie pomiarów odległości. Dzięki nim nie trzeba już fizycznie przebywać danej odległości, by móc ją zmierzyć. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli tego urządzenia, warto wiedzieć, które będzie najlepsze do naszych zapotrzebowań

Rodzaje dalmierzy

Dalmierze optyczne
Jako pierwszy warto wymienić dalmierz optyczny. Na czym polega jego działanie? Na obserwacji przedmiotu przez niemal dwie równoległe obiektywy. Ustawiamy je tak, by obrazy z obu pokrywały się. Wynik pomiaru uzyskujemy przez zmierzenie kąta paralaksy osi optycznych obu obiektywów. Ten rodzaj dalmierza nie jest szczególnie popularny – dawniej używano go w wojsku, dziś w łowiectwie, niektórych aparatach.

Dalmierze ultradźwiękowe
Kolejnym rodzajem dalmierza jest dalmierz elektromagnetyczny, czyli ultradźwiękowy. Ich działaniem steruje odbiornik i nadajnik fal radiowych. Dźwięk emitowany przez urządzenie odbija się od obiektu, do którego odległość chcemy zmierzyć i wraca do dalmierza. Czas między emisją o odbiorem fali dźwiękowej wskaże wynik naszego pomiaru. Te urządzenia są niezastąpione w radiolokacji.

 

 

Dalmierze laserowe
Spośród wszystkich dalmierzy laserowe są obecnie najpopularniejsze. Nic dziwnego – wykonują pomiar szybko i precyzyjnie. Co więcej, ich cena jest niska, jeśli weżmie się pod uwagę możliwości sprzętu. Zainstalowany w urządzeniu układ optyczno-elektroniczny wysyła impuls elektromagnetyczny, odbiera sygnał odbity i analizuje go. Laserowy impuls trafia do wyznaczonego obiektu, następnie odbija się od jego powierzchni i z powrotem wraca do urządzenia. Dalmierze laserowe dzielą się na różne rodzaje, ze względu na swoje przeznaczenie.

 

 

Dalmierze budowlane obliczają odległość na placach budowy i wewnątrz pomieszczeń. Dokonują pomiarów z dokładnością do kilku milimetrów w przedziale od kilku do kilkudziesięciu metrów. Dalmierze stosowane w łowiectwie, leśnictwie mają większy zasięg i wbudowano je w lornetki, lunety. Największym zasięgiem wyróżniają się dalmierze laserowe stosowane w wojsku.