Miara budowlana – czym się kierować przy zakupie?
Na budowie miarka zwijana jest nieodzowna. Tu trzeba coś domierzyć, tam wyznaczyć otwór okienny… Jeśli pracujesz na budowie, to z pewnością wiesz świetnie, że bez miarki nie da się zrobić wiele rzeczy. Czy jednak wiesz, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze miarki, która spełni wszystkie twoje wymagania?
Jak wybrać miarkę zwijaną na budowę?
Dla budowlańca podstawowa długość miarki powinna mieć od 3 do 5 metrów. Dłuższa lub krótsza raczej nie sprawdzi się w większości działań. Oprócz tego w wyposażeniu warto mieć także dłuższą miarę taśmowa o długości 20-50 metrów, w zależności od potrzeb.
Miarka zwijana jest jednak jednym z tych gadżetów, które pracownicy na budowie noszą cały czas przy sobie. Powinna być wytrzymała oraz mieć niewielkie wymiary i wagę. Warto wspomnieć także o podziałce – napływ takich miarek z Chin spowodował, że niekiedy można kupić miarę, która jest tylko w calach… Jeśli nie jesteśmy fanami dokładnych obliczeń w pamięci – warto sprawdzić, czy podziałka jest podwójna.
Zacznijmy jednak od obudowy miarki. Może być ona wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu. Rodzaj materiału ma znaczenie, jeśli chodzi o wagę. Metalowa obudowa zapewnia większą trwałość, jest też estetyczniejsza. Jednak plastik, pomimo, że z czasem może zmienić kolor lub popękać, jest lżejszy i poręczniejszy. Na obudowie powinny znajdować się zaczep na pasek oraz uchwyt.
O podziałce już pisaliśmy, ale warto pamiętać, że miarki mają klasy dokładności. Najtańsze zwykle nie są klasyfikowane, stąd pomiary nimi mogą odbiegać od rzeczywistości nawet o kilka centymetrów. Im większa długość miary, tym większe może być odchylenie i błąd pomiary. Największą dokładnością charakteryzuje się klasa 1, klasa 2 może oznaczać błąd na 5 metrowej mierze o 1,5cm, a klasa III to odchylenie pomiaru do 2,6cm. Klasa II i III są powszechne w sprzedaży i niezbyt drogie, stąd jeśli mamy do wyboru miarę bez klasy i jedna z tych dwóch, zdecydowanie lepiej wybrać te pierwsze.
Oglądając taśmę mierniczą warto także zwrócić uwagę na szerokość. Im szersza miarka, tym większe zwykle są liczby i łatwiej dokonać pomiaru.Szersza miara ma także mniejsze szanse na to, że się przerwie. Gdy mówimy już o samej taśmie – wykonana ona może być z różnych materiałów. W przypadku miary zwijanej mamy do czynienia z metalem, materiałem tekstylnym lub tworzywem. Najtrwalszy jest metal, ale jak w przypadku obudowy, miara zyskuje wtedy też na wadze.
Ostatnimi opcjami są dodatki: haczyk do zaczepiania, aby coś odmierzyć – może on być wyposażony w magnes lub być ruchomy. Innym dodatkiem jest blokada zwijania, która przydaje się, gdy pomiarów dokonujemy w pojedynkę.