Wysoka jakość – kluczowa dla dokładnych pomiarów

Narzędzia pomiarowe potwierdzają, że jakość sprzętu ma znaczenie na efekty pracy. Kupując produkt renomowanej marki zyskujemy wiele. Na pewno dokonanie dobrego wyboru, to przede wszystkim dopracowanie sprzętu o dobrych parametrach. Gdy urządzenie pomiarowe pochodzi od specjalistycznej firmy gwarantuje doskonałe wyniki, jakość, funkcjonalność i wygodę pracy.

Precyzja widoczna gołym okiem
Obecnie głównym narzędziem stosowanym w miernictwie jest niwelator optyczny. Dobry sprzęt powinien być łatwy w obsłudze, niezawodny i bezproblemowy podczas transportu. Solidna i wytrzymała obudowa chroni urządzenie pomiarowe przed uszkodzeniem. Należy także zwrócić uwagę na to, czy jest wypełnienie gazem obojętnym. Takie rozwiązanie skutecznie chroni optykę przed wodą i kurzem. Dzięki dużemu powiększeniu lunety dokładny odczyt nawet z dużej odległości nie stanowi problemu, a łatwe w obsłudze śruby ogniskujące gwarantują szybkie ustawienie ostrości. Istotne jest także, aby zwrócić uwagę czy wraz z niwelatorem dostarczane są: kufer transportowy, najlepiej z wyprofilowanym wnętrzem, igły rektyfikacyjne oraz śrubokręt, a także pion sznurkowy z zawieszką.


Wyraźnie na ścianach – lasery liniowe
Wybór właściwego urządzenia nie jest łatwy, ponieważ gama laserów liniowych jest bardzo szeroka. W najbardziej zaawansowanych urządzeniach pomiarowych wiązki poziome oraz pionowe zachodzą szeroko na ściany, sufit i podłogę. Podczas wykonywania prac wykończeniowych ma to duży wpływ na komfort pracy z laserem i dokładność uzyskanych wyników. Diody laserowe 635Nm rzucają silne jaskrawe światło w postaci precyzyjnych, dokładnych i bardzo wyraźnych linii. Jest też grupa laserów w wersji „High Power”, która sprawia, że wiązki lasera są jeszcze lepiej widoczne wewnątrz nawet bardzo nasłonecznionych pomieszczeń. Profesjonalne urządzenia pomiarowe zapewniają spory zasięg, który wynosi 20-30m i dodatkowo możliwość współpracy z detektorem. Poprzez uruchomienie trybu pulsacji wiązka liniowa staje się widoczna dla detektora i tym samym zwiększa zasięg lasera nawet do ok. 80m.
Profesjonalny serwis
Przy wyborze niwelatora warto także zwrócić uwagę na dostępność serwisu. Każde urządzenie pomiarowe powinno przejść okresowy przegląd. Jedynie urządzenia niskiej klasy, tzw. jednorazówki, których zakup odradzamy, nie można, a nawet nie ma sensu naprawiać i dostrajać. W zasadzie przed każdym sezonem natężonych prac, a także przed ważnymi pomiarami urządzenie pomiarowe należy sprawdzić pod względem uzyskiwanych parametrów dokładności.