Poziomnica laserowa – jak wybrać?

Poziomnica laserowa to narzędzie, które wysyła wiązkę laserową, pozwalającą ocenić czy wieszany przez nas obraz, szafka albo wytyczona linia na pewno trzymają poziom i są proste. Specyficzną formą poziomicy laserowej jest laser krzyżowy. 

Wybór poziomnicy laserowej zdaje się nie stwarzać większych problemów. Ot, pierwsza z brzegu się powinna sprawdzić. Mimo wszystko jednak warto poświęcić chwilę na wybór takiego sprzętu. 

Jak wybrać poziomnicę?

Podstawową kwestią, jaką musimy sobie zadać jest to, czy poziomnica jest nam potrzebna jedynie okazjonalnie czy też będziemy często jej używać. Drugim zagadnieniem, jakie warto rozważyć, jest miejsce użycia – najtańsze poziomnice sprawdzą się dobrze w pomieszczeniu, jeśli potrzebujemy sprzętu na dwór, musimy rozważyć lepsze modele.

Warto także przemyśleć, czy lepszą opcją nie będzie zakup po prostu lasera krzyżowego. Co prawda droższe poziomnice można rozbudować do takiej opcji za pomocą dodatkowych akcesoriów. Ich koszt przewyższa jednak zakup lasera z dobrej półki, nie ma więc sensu. Jeśli wiemy, że opcje lasera będą nam potrzebne – kupmy po prostu go.

Poziomica dla amatora

Kupując niedrogą poziomnicę musimy liczyć się z tym, że sprawdzi się ona we wnętrzach. Dla sporadycznego użytku sprawdzi się praktycznie każdy model. Do wyboru mamy poziomnice od Boscha, Neo, Stanleya lub Topexa. 

Poziomnica dla profesjonalisty

W przypadku częstego korzystania z poziomnicy, zwłaszcza na zewnątrz, niezbędne będą dodatkowe akcesoria, które pozwolą uchwycić promień, ponieważ w świetle słonecznym wiązka laserowa jest niewidoczna. W przypadku modeli profesjonalnych często są one wyposażone dodatkowo w statyw. Mają także większą odporność na pyły i wilgoć, co pozwala używać ich także w mniej sprzyjającym otoczeniu.

Bardziej zaawansowane poziomice pozwalają także na sterowanie ilością linii – ze względu na to, że urządzenie to potrzebuje dużo energii możliwość wyłączenia zbędnych linii pozwala na zaoszczędzenie baterii i dłuższą pracę. 

Niezbędne dla profesjonalnych poziomic jest także odpowiednie opakowanie. O ile w przypadku poziomicy do użytku w domu może ona leżeć w kartoniku na półce. W przypadku jednak, jeśli zabieramy ze sobą sprzęt w teren warto, by posiadał konkretny pokrowiec. Poziomicę laserową łatwo uszkodzić, należy więc o nią dbać.