Czym jest dalmierz i jak działa?

Dalmierz jest urządzeniem do mierzenie odległości. Ustawiając je w linii do pewnego celu, przedmiotu lub punktu jesteśmy w stanie za pomocą dalmierza określić, ile metrów dokładnie nas od niego dzieli. 

Jako sprzęt dalmierze znajdują zastosowanie w budownictwie, myślistwie, sporcie. Czasami korzystają z nich także geodeci. Starsze modele opierają się o schemat lusterek i soczewek, opracowany już w 1700 roku. Nowsze korzystają z nowoczesnej technologii i wykorzystują także technologie elektroniczne i laserowe. 

Rodzaje dalmierzy

Dalmierz laserowy – często używany jest w sporcie. To niewielkie urządzenie, które zmieścimy w kieszeni. Dalmierz o tej konstrukcji wysyła wiązkę laserową w wybrany punkt, a następnie, mierząc stopień jej załamania, oblicza odległość. Precyzja takiego pomiaru jest bardzo duża, zakłócić ją jednak mogą trudne warunki atmosferyczne.

Dalmierz sonar – nazywany także lokalizatorem ryb.Budowa tego urządzenia oparta jest o sonar, czyli prędkość z jaką w wodzie rozchodzą się fale, wywoływane przez jakiś obiekt – w tym wypadku ławicę ryb. Tego rodzaju dalmierz ma zastosowanie głównie w rybołówstwie, wędkarze raczej rzadko się nim posiłkują.

Zobacz: jak wybrać dalmierz?

Dalmierz optyczny – najstarszy model dalmierzy, o czym wspominaliśmy wyżej. Jest on najbardziej trwały, odporny na działanie pogody, nie potrzebuje zasilania. Używany jest w starszych modelach broni oraz niekiedy jeszcze w kartografii. Wielu hobbystów nadal ma go w domu. Do 1950 roku tego rodzaju dalmierz używany był w aparatach fotograficznych. 

Komu przyda się dalmierz?

Z dalmierzy korzysta się w wielu dziedzinach życia. Należą do nich:

  • wojsko: dalmierze laserowe używane są do naprowadzania pocisków, w nowszej kategorii pistoletach, ale także przy opracowywaniu map wojskowych,
  • geodezja i kartografia – geodeci czasami stosują dalmierze przy opracowaniu map dla trudnych obszarów, 
  • sport – dalmierze są podstawą do obliczania wyników w niektórych dziedzinach,
  • policja – do mierzenia prędkości pojazdów,
  • golf – dalmierze służą obliczaniu odległości od dołka.
One Comment